Dakkar* SK

Testudo -korytnačky

    Testudo -korytnačky 

 

                   

 

   Našu domácnosť obývajú aj korytnačky. Pre niekoho nudné zvieratá, pre iného zas úžasné, zaujímavé tvory z dôb dinosaurov.  Patrím k ich obdivovateľom a chovateľom.  Pokúsim sa Vám moje dievčatá, (dúfam že to budú baby), trochu predstaviť a niečo o nich napísať :))

 

     Testudo horsfieldi  ( Agrionemys horsfieldi )

      

       Jurajda      vyliahnutá r. 2013      import Uzbekistan     CITES II  B  

        Moja prvá kora.  Kúpila som ju ako fakt malé miminko, mala 4,2 cm!  Bála som sa ju chytiť do ruky, aby som jej neublížila. Prvé štyri dni odmietala čokolvek žožrať, ale potom si to rozmyslela, žiadne nebezpečie nehrozilo a v bruchu to už asi riadne škŕkalo...  Čínsku kapustu som jej radšej krájala na tenké pásiky, aby sa mohla nažrať. A to ona fakt lúbi!  Dokáže sa napratať do prasknutia :))  Keďže som čítala na stránkach skúsených chovateľov, že hoci je korytnačka ako taká samotár, miminkám lepšie chutí v spoločnosti rovesníkov.  Tak som sa poobzerala po inzerátoch a kúpila Jurajde asi o osem mesiacov staršiu kamarádku Klotildu, ktorá bola vyliahnutá a odchovaná na Slovensku. Bola to ale veľmi nespokojná kora, stále mala snahu utekať. Celú zimu si tieto dve stepné kory robili spoločnosť, rada som ich pozorovala pri krmení, keď spolu spali alebo sa vyhrievali pod lampou. Fakt robili všetko spolu. Koncom leta sa však Klotilde podarilo zas ujsť a ja som ju už nenašla.  Hladať asi 6,5 cm koru v 8 árovej záhrade je dosť sranda.  Jurajda zostala sama, myslým, že svojim spôsobom smútila za Klotildou, videla som, že trochu menej žerie, ale to už bola na ceste knám nová kráska Euforia.  Jurajda je velmi, velmi kontaktná kora, vždy keď idem okolo klietky a vidí ma, natiahne ten svoj tenký krk a sleduje ma. A len čo strčím ruku dnu, ide skontrolovať, či jej niečo nenesiem.  Je to môj miláčik :))  

 

       Testudo marginata 

     

        Euforia     vyliahnutá r. 2014     odchov Slovensko      CITES II A 

    Dlho som odolávala týmto najväčším európskym korytnačkám, velkým strašiakom premňa bol CITES. Nakoniec som si povedala, že to predsa len skúsim. Našla som totiž ponuku mláďatok marginátok a keď som ju zbadala medzi ostatnými súrodencami, vedela som, že práve táto bude moja. Popadla ma úplná eufória, preto aj malinká marginátka dostala meno: Euforia. A tak som sa hneď ozvala veľmi príjemnému chovateľovi z východného Slovenska a potom to už netrvalo dlho a malinká kora, zahrabaná v čerstvých lístkoch ďatelinky pricestovala krížom cez celé Slovensko, z východu celkom na západ kumne. Merala 4,6 cm a len čo sa skludnila po dlhej ceste, očuchala sa s Jurajdou, (netuším nakoľko majú kory citlivý nos), zamierila k miske čínskej kapusty a pustila sa jesť. Euforia nieje vyberavá, ale ani pažravá. Občas mi to pripadá, akoby si dávala pozor na líniu :)  Korytnačiek však nikdy nieje dosť a tak som napísala jednomu veľmi skúsenému a uznávanému chovaťeľovi mnohých druhov suchozemských korytnačiek do Čiech a zajednala si novú marginátku.    

 

      

             Amrita       vyliahnutá r. 2014        import  Česko      CITES II A 

    Pre Amritu som si odskočila kúsok za hranice na Moravu, kam mi ju priviezol sám chovaťeľ, veľmi milý pán z Hradce Králové. Porozprávali sme sa najprv, zodpovedal mi kopec mojich otázok začínajúceho chovateľa a potom vytiahol z auta prepravný box, vybral prvú malinkú marginátku, druhú, tretiu... No ja som vedela nechať oči len na tej najtmavšej. Vedel že chcem tmavú, písala som mu to, no priniesol ich viac aby som si vybrala. A tak som si priniesla domov Amritu :)  Jej prvá reakcia bola:  nevyleziam s panciera nech sa deje, čo sa deje!  Ale keďže sa nič nedialo, rozhodla sa preskúmať kde je. Horšie to však bolo s papaním.  Amrita zozačiatku jedla len aby neumrela hladom. Táto len 4,2 cm kora mi zo začiatku fakt naháňala strach.  Ale po dvoch týždňoch si zvikla na prostredie, Euforiu s Jurajdou, ruch okolo seba a hlavne začala pekne žrať.

       To, či do budúcna pribudnú ďalšie korytnačky si nechám pre seba.  Čas všetko ukáže :)) 

 

     Prikladám pár foto mojich korytnačiek s popisom.

     

                      Klotilda v lavo a Jurajda v pravo pri krmení, zima 2013

 

 

     Prvé letné bývanie oboch T. horsfieldy,  vlavo menšia Jurajda, v pravo večšia Klotilda, pod bedlivým dozorom našej puliky Buizi :)) 

 

      

                 Čakanie na prvé slnečné lúče.                             Letné osvieženie - Jurajda. 

 

      

                                Euforia                                                         Amrita a Euforia   

 

 

           Zima 2014,   vyhrievanie pod lampou.  

 

    

     Leto 2015,   nočná prietrž mračien a kory vytopilo.  No miesto toho, aby si vyliezli na vyvýšené suchšie miesta sa čvachtali v kalužiach vody :)) 

 

  

  Zima 2015,  sušená púpava nesmie chýbať na jedálnom lístku!     Vianočná mlska, strúhaná mrkva :)  

 

 

                           

                                 Hra na skovávačku, tu nás nenájdu :))